Syystalkoot 16.9.2023

12.9.2023

Hyvät palstaviljelijät!

Tänä lauantaina, 16.9. klo 11 alkaen pidetään talkoot, joissa tehdään alueen yhteisiä töitä. Mahdollista on tehdä monenlaista, kukin oman kykynsä ja haluansa mukaan. Mahdollisia työsuorituksia on ainakin:
- Työkalujen kunnossapitoa
- Alueen yleistä siistimistä yllä mainituilla työkaluilla, erityisesti
- Viikatteen ja ruohotrimmerien käytön harjoittelua niityillä ja ojanpielillä
- Roskien ja mahdollisesti etanoiden keräämistä (ja jälkimmäisten tunnistamista)
- Kasojen siirtämistä
- Vieraslajien poistamista yleisiltä alueilta
- Polkujen kunnostamista

- Ruoan laittoa ja yleistä iloittelua.

Kokoonnutaan työnjakoon yhdistyksen varastokopin luona kello 11 alkaen. Mikäli juuri sinulla on jotain erityistaitoja (kuten mekaanikon tai putkihenkilön) jota haluat jakaa tai antaa yhdistyksen käyttöön, pyydämme mielellään ilmoittamaan  fb-ryhmässä etukäteen taikka sitten puhelimitse Tuomakselle p. 0400 670 329

Tule, tuo naapurisi ja ystäväsi ja tehdään yhdessä alueesta vieläkin viihtyisämpi. Talkooevästä on tarjolla kello 14, mitä ennenkin on tarjolla juotavaa.

Pidetään kiva talkooviikonloppu!